Przyczyny udaru: tętniak mózgu i jego pęknięcie
Tętniak mózgu, a właściwie jego pęknięcie, jest jedną z przyczyn udaru krwotocznego.
Wiem, wiem - do tej pory [klik -> przyczyny udaru mózgu] skupiałam się na udarach niedokrwiennych. Wynika to z prostego faktu, że moje wszystkie udarki były właśnie takie. Nie doświadczyłam wylewu, tylko tego częstszego typu udarów. U mnie to były PFO, toczeń, rozwarstwienie tętnicy szyjnej, nie tętniak mózgu i inne takie.
Wracając do tematu: tętniak mózgu jest jedną z przyczyn udarów krwotocznych. Każdy rodzaj tętniaka jest wadą naczynia krwionośnego, najczęściej tętnic (z tej prostej przyczyny, że to w nich jest wyższe ciśnienie krwi), jednak możliwe też jest jego powstanie w żyłach.
Tętniak to takie miejsce, w którym naczynie krwionośne się rozwarstwiło, zatem ma większe światło, a jednocześnie ściany tętnicy czy żyły są osłabione. Tworzy się tworzy się takie miejsce (o różnych wielkościach), które wypełnia się krwią. Krwi jest więcej, ścianki są słabsze, tętniak mózgu może pęknąć, powodując krwotok podpajęczynówkowy/śródmózgowy lub krwawić - a krwawienie to może być bardziej lub mniej obfite i daje różne objawy.
Gwałtowne pęknięcie tętniaka przeważnie daje objawy takie jak udar niedokrwienny, często przy nim występuje gwałtowny ból głowy, który (o czym często zapominamy) nie zawsze występuje, przy udarach.
Częstość występowania tętniaków mózgu nie jest dokładnie znana. Według różnych opracowań szacuje się, że występują u 0,2?7,9% populacji. Większość z nich, bo 88% ujawnia się krwawieniem podpajęczynówkowym, 8% daje objawy guza mózgu, a 4% wykrywa się przypadkowo.
za: mp.pl
No właśnie - tętniak mózgu, szczególnie, gdy jest niewielki, często nie daje objawów, więc przeważnie dowiadujemy się o nim dopiero wówczas, gdy już zaczyna stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Kiedy więc?
- wtedy, kiedy rośnie i zaczyna uciskać nerwy powodując jakieś problemy (np. zaburzenia widzenia czy drgawki),
- wtedy, gdy tętniak zaczyna krwawić - objawy, zwłaszcza przy lekkim krwawieniu, mogą przemijać i być niewyraźne,
- wtedy, gdy pęka i powoduje krwotok podpajęczynówkowy.
Przyczyny powstawania tętniaków mózgu są znane, ale nie do końca.
Nauka zna ich trochę, ale lekarze i naukowcy są zgodni co do tego, że niestety nie umiemy wymienić wszystkich. Do modyfikowalnych (takich, na któe mamy wpływ) czynników prowadzących do powstania tętniaków, należą wszystkie czynności i choroby osłabiające naczynia krwionośne, m.in.
- miażdżyca,
- nadciśnienie
- urazy (chociaż, czy to modyfikowalne? raz się walniesz i koniec...),
- stany zapalne naczyć krwionośnych (i to... jak uniknąć takich zapaleń?),
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów (znowu te papierosy...)
do niemodyfikowalnych czynników ryzyka należą,
- wiek,
- choroby tkanki łącznej,
- obciążenia genetyczne,
- wady wrodzone,
Na szczęście nie każdy tętniak pęka. Na szczęście - odkryty tętniak można "leczyć", o czym napiszę w ciągu kilku tygodni. :) Szczerze polecam ten artykuł: https://www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/136956,tetniak-mozgu, dużo z niego korzystałam przy pisaniu tego tekstu.
Dodaj komentarz!