Objawy udaru mózgu

To być może najważniejsza notka na całej tej stronie. Pamiętam, jak koleżanka opowiadała o udarze jej narzeczonego. Z tego co pamiętam, trafiło go w kinie. Z tego co pamiętam, że byłam wstrząśnięta przez długi czas, bo chłopak był wówczas niewiele starszy ode mnie teraz. I pamiętam, że zastanawiałam się, skąd jego znajomi wiedzieli, że trzeba mu szpitala. Ja nawet czytając o udarach, nie byłam pewna, że już jeden przeszłam, bo przecież byłabym już kaleką –  a to był tylko (aż?) przemijający epizod udarowy, moje pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.

Naprawdę warto, nauczyć się objawów udaru. Tu ładna reklama:

Dodajmy do tego opadanie kącika ust, to naprawdę widoczne!

Mamy więc osłabienie, niedowład, zwykle jednostronne, może być drętwienie

Zaburzenia mowy, od bełkotu, aż do niemożliwości mówienia

Zaburzenia widzenia (zazwyczaj połowiczne)

Nietrzymanie równowagi, niepewny chód.

Może występować nagły ból głowy

Najgorsze jest to, że wszystkie widzialne objawy muszą wystąpić. Często (nie zawsze) występują nagle. Ja chyba nie miałam zaburzeń widzenia, nie pamiętam bólu głowy, ale podobno był.

Tu jeszcze infografika ukradziona z facebooka Know stroke
objawy udaru mózgu

Polecam też artykuł, o udarze krwotocznym, objawy mogą być dokładnie takie same jak przy nieokrwiennym, ale tam jest opisane to szerzej,

dodali np. drgawki.

Wg mnie, każdy z naw powinien znać objawy udaru. W Polsce dochodzi do 90.000 udarów rocznie (!!!). Prawdopodobieństwo, że ktoś obok nas będzie potrzebował pomocy, nie jest wcale takie małe. Jak się zachować w razie potrzeby, piszę tutaj. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.