Antykoncepcja – fakty i mity

artykuł sponsorowany

antykoncepcja, prezerwatywy, kondomyChoć rozwój nowych technologii sprzyja łatwiejszemu dostępowi do informacji – także w temacie seksu i antykoncepcji – zadziwiające jest, że nawet w dzisiejszych czasach, wiele osób nadal wierzy w przekłamania oraz mity na temat zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Warto zdać sobie sprawę z tego, co jest faktem a co nieprawdą, jeśli w grę chodzi antykoncepcja. Wszystko po to, by seks był nie tylko bezpieczny, ale również komfortowy dla obojga partnerów.

Pierwszy stosunek nie grozi ciążą

To jeden z mitów, który od dziesięcioleci towarzyszy młodym osobom, rozpoczynającym swoje życie seksualne. Oczywiście, nie ma w nim nic prawdziwego i pierwszy stosunek – tak samo, jak każdy następny – może skutkować zapłodnieniem. Nie należy więc wierzyć nikomu, kto zapewnia nas, że pierwszy seks może być wolny od zabezpieczenia, gdyż nie jest on w żadnym stopniu bezpieczniejszy niż wszystkie pozostałe stosunki.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje groźne skutki uboczne

Środki antykoncepcyjne – podobnie jak wszelkie inne wyroby medyczne, mogą generować skutki uboczne, inne w przypadku każdego z nas. Nie ma dwóch podobnych organizmów ani układów immunologicznych – na jedną osobę dany środek może mieć pewien negatywny wpływ, na inną – może być on całkowicie nieodczuwalny. Z całą pewnością nie ma co sugerować się obiegowymi opiniami, mówiącymi o tym, że stosując środek X na pewno przytyjesz, a od tabletek Y wypadają włosy.

Przyjmowanie hormonów zwiększa ryzyko nowotworów

Często słyszy się, że przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko zachorowań na nowotwory , w szczególności na raka szyjki macicy. Warto jednak zapoznać się z wynikami badań naukowych, które nie potwierdzają żadnego związku nowotworów z antykoncepcją, nie licząc kobiet zarażonych wirusem HPV.

Prezerwatywy dają pewność ochrony przed ciążą

Mity na temat stuprocentowej skuteczności prezerwatyw to jedne z najbardziej niebezpiecznych informacji, jakie pojawiają się w sieci czy w prywatnych rozmowach. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że żaden środek antykoncepcyjny nie jest w stu procentach skuteczny – dotyczy to również prezerwatywy. Mając pełną świadomość odpowiedzialności, jaka wiąże się ze współżyciem płciowym, powinniście zdawać sobie z tego sprawę. Im szybciej, tym lepiej – wasze pożycie będzie z pewnością znacznie bardziej udane i odpowiedzialne. Interesuje Cię temat bezpiecznego seksu? Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie współżyć? Więcej faktów dotyczących antykoncepcji znajdziesz na adamed.expert.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.