Zwolnienie z pracy na chorego członka rodziny

left handSzczęka mi opadła, kiedy okazało się, że moja mama może sobie wziąć na mnie zwolnienie lekarskie. A może!

Na chorego, takiego jak ja, przysługuje członkowi rodziny opieka na chorego – 14 kalendarzowych. Jeśli chory i opiekun są spokrewnieni (rodzice, rodzeństwo, małżonek, dzieci, nawet teściowie) i mieszkają razem.

Takie zwolnienie/opiekę wystawia lekarz rodzinny chorego! Więc potrzebując takiego wsparcia, tuptamy do lekarza razem i prosimy o świstek.

W naszym przypadku rodzice najpierw wykorzystywali urlopy, dopiero na wyjazdy do szpitali mama korzystała z tego przywileju, płatnego w wymiarze 80% zarobkówr. Mojej mamie zostały już tylko 3 dni i węszę problem, bo czeka mnie rehabilitacja, podczas której będę musiała być z opiekunem.

No, internety piszą, że inny członek rodziny, też będzie mógł wziąć na mnie opiekę. Zobaczymy jak to będzie. w każdym razie, ja nie wiedziałam, że coś takiego jest możliwe. Żaden pracodawca nie będzie zachwycony puszczając pracownika, żeby opiekował się swoją babcią, ale są sytuacje, w których to jest bardzo potrzebne i warto pamiętać o przysługujących nam prawach.

2 myśli nt. „Zwolnienie z pracy na chorego członka rodziny

  1. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że na Ciebie rodzicom przysługuje łącznie 14 dni, niezależnie od tego, kto to weźmie. W sensie, że Twój tata może wziąć na Ciebie te pozostałe 3 dni, ale już nie 14.

  2. Jest to prawda, że na chorego członka rodziny (dorosłego)przysługuje 14 dni opieki w roku kalendarzowym, niezależnie od osoby, która to bierze. Tak więc do końca roku można wziąć na Ciebie pozostałe 3 dni opieki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.