Zaniedbałam ruch – a mózg tego nie lubi. Wpływ sportu na mózg

Pisałam Wam o moich nowych obowiązkach i tym, że jeszcze nie udało mi się jeszcze ogarnąć sposobu działania.

sport, rolki, sport po udarzeZnamy się z moim ciałem na tyle, żeby wiedzieć, że bez częstego odpoczynku nie funkcjonujemy dobrze. Często o tym piszę.  Natomiast wpływ sportu na mózg jest przeze mnie skrupulatnie omijany, chyba ze wstydu. Bo ostatnio przypominam raczej robaka w kokonie, niż  żuczka gnojarza (no, rozumiecie, żuczek gnojarz cały czas toczy swoją kulkę).

Ale koniec usprawiedliwień. Po starcie mojego sklepiku: https://petswear.club, zaczęłam wracać powoli do chybotliwej normy i układać sobie powoli czas.Najbardziej zależy mi obecnie na czasie dla aktywności fizycznej.  Tzn.  spacerów, basenu, rehabilitacji, orbitreka, świeżego powietrza… Tylko jakoś świat rzuca mi kłody pod nogi. Ten niedzielny atak padaczki wywołał dwudniowy, koszmarny  ból głowy.  Kolejne dni zatem spędziłam w łóżku.

Na szczęście przyszła środa, czułam się zmęczona, ale raczej z braku ruchu, niż z jego nadmiaru. I doszłam do wniosku, że mogę ruszyć dupkę.  I ruszyłam! Delikatnie. Pokręciłam się delikatnie po mieście. Tutaj kilometr, tam półtora, wyszło ładnie w sumie, niezbyt obciążająco. A teraz mam czwartkowy poranek po nieprzespanej nocy i mocne postanowienie wskoczenia na orbitreka. I jestem pewna, że się uda.

Czemu to wszystko piszę? Nie dlatego, że chcę się chwalić tym, jak od jakiegoś czasu się nie ruszam, ale po to, żeby przypomnieć sobie i wam, aktywność fizyczna dla regeneracji mózgu.

Ostatnio, trochę złośliwie, Facebook przypomina mi miliardem artykułów „sorry Kaśka, bez ruchu nie będzie coraz sprawniejszego mózgu, nawet o tym nie marz”.

Dlaczego? Wybaczcie mi brak źródeł, artykuły mi gdzieś się pogubiły niestety, ale zaufajcie, że Was nie oszukuję.

Zatem:

Ruch pobudza tworzenie się nowych komórek nerwowych w hipokampie (hurra!). Bez sportu hipokamp pracuje gorzej i wolniej się rodzą nasze komóreczki nerwowe.

Ruch zwiększa elastyczność mózgu. ;)

Ruch poprawia krążenie krwi, pomaga zatem w dotlenieniu mózgu,

Ludzie, którzy zarzucili chwalebny nawyk regularnych ćwiczeń, tracą…. hmm, nie wiem jak to określić. Mają gorsze mózgi.  Chodzi o to, że po jakimś czasie wyglądają brzydziej na rezonansie i mają mniej aktywnych obszarów. Nie wiem jak jak to wytłumaczyć, ale różnica jest duża i nie warto tego testować na sobie.

Powinnam chyba zarzucić tutaj linkami, ale nie mogę. Trochę dlatego, że piszę to wszystko nie mogąc spać o 4 rano, trochę dlatego, że wśród ‚zapisanych linków’ na facebooku i zakładkach bezustannie mam dość ‚kreatywny porządek’. Ogarnęłam go trochę robiąc główne kategorii (kategoryzacja przydaje się w wielu obszarach życia po udarze).

Proszę zatem, uwierzcie mi na słowo, że ruch i sport są ważniejsze dla naszych mózgów, niż rozwiązywanie krzyżówek Za bycie posłańcem złych wiadomości przepraszam wszystkie lwy kanapowe i moją mamę:

Ta propaganda wpływa na mnie mocno motywująco.

Mój przyjaciel powiedział mi raz, że w liceum mawiali z przyjacielem, że człowiek do szczęścia potrzebuje wystarczająco dużo jedzenia, wystarczająco dużo seksu i wystarczająco dużo sportu.

Coś w tym jest ;-)

Zatem, mimo smutno-wczesnej godziny wskakuję na orbitreka i chcę powiedzieć: mamo, musimy wrócić na basen. Tak, mi też jest zimno i bardzo mi się nie chce.

Sorry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.