Udary w młodym wieku NIE SĄ rzadkie

Kiedyś irytowałam się, kiedy ktoś mówił „udar w tak młodym wieku?” i robił minę z serii tych,  które są połączeniem niedowierzania i zgrozy.

Przyznawałam oczywiście rację.  To, co widziałam,  to, co słyszałam, to,  o czym czytałam…. wszystko  wskazywało na to, że udar mózgu w młodym wieku jest rzadkością.

Aż tu Michał Figurski ma udar.  Dowiadujemy się,  że Jesse J doświadczyła go jako nastolatka.

Joanna Kołaczkowska – udar w ciąży.

Luke Perry odchodzi w wieku 52 lat.  Nie tak młodo? Zapytajcie mojej mamy;) pomyślcie,  że kiedyś udary dotyczyły głównie emerytów.

Obecnie udary dotyczą osób w wieku przedemerytalnym. Takich jak ja (miałam 24 lata), jak Krzysiek (www.krzysztofsiwek.pl), jak mąż koleżanki że studiów, narzeczony innej, Mateusz-podróżnik… wg statystyk udar mózgu u osób przed 40 rokiem życia dotyczy, uwaga…

25% osób,  które to przeszły.

Tak stoi  w tym (https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/561367,udar-mozgu-to-nie-jest-choroba-osob-starsz) artykule.  Nie mam najmniejszego powodu,  żeby w to nie wierzyć.

Z czego to wynika? Dr Kobayashi z Warszawy powiedział w którymś wywiadzie m.in., że teraz młodzi narażeni są np. na wiele więcej urazów,  w tym w szyjce…

To jedno.  Choroby cywilizacyjne? Więcej chorób autoimmunologicznych? Też.  Papierosy,  alkohol,  stres,  antykoncepcja? Oczywiście.

Jest nas coraz więcej.  Przy okazji śmierci Luke’a Perry’ego przeczytałam artykuł o tym,  że obecnie udary mózgu u (u całkiem młodych osób też) są obecne w mediach coraz częściej.  Właściwie coraz częściej. Jeśli się słucha,  wręcz nas atakują.

Ja też kiedyś o tym myślałam.  Myślałam,  że po prostu bardziej zwracam na to uwagę  (na zasadzie „poznałam Hindusa, i nagle po raz pierwszy widzę,  że Warszawa jest pełna uśmiechniętych osób z okolic Bombaju czy Delhi, chociaż do tej pory widziałam jednego”).

Jednak teraz myślę,  że nie chodzi tutaj o moją wrażliwość.  25% z nas przeszło udar w młodym wieku.  To tysiące osób rocznie.  Tysiące.  To już nie jest rzadkie i niedługo przestanie budzić zdziwienie.  Każdy z nas będzie znał taką osobę.

Z tego co widzę po Waszych komentarzach i mailach większa część z lewaczkowej społeczności to, w kontekście zapadania na tę chorobę,  MŁODZIEŻ.  Trudno w to uwierzyć,  ale tak jest.  Oddziały rehabilitacji neurologicznej są przeważnie pełne osób do, powiedzmy,  60 rż.  A 1/4 wszystkich to my: ludzie przed 40.

Dobrze by było,  żeby ludzie o tym widzieli.  Wówczas bardziej prawdopodobne będzie,  że ktoś zareaguje na niebezpieczeństwo,  nie zbagatelizuje problemu czymś na kształt migreny.  To ważne.

Dlatego bardzo chciałabym założyć fundację dla osób po udarze w wieku produkcyjnym.  Pomagać w szukaniu pracy.  Albo pozyskiwać środki na nowoczesną rehabilitację.  Albo wypożyczać sprzęt rehabilitacyjny.  Marzy mi się to od dawna i pewnie w końcu się za to wezmę.

Póki co: chciałabym, żeby Lewaczka była platformą dla nas wszystkich.  Chciałabym poświęcić więcej miejsca Waszym przemyśleniom. Galerii naszych twarzy.

Z tego powodu myślę o lekkiej przebudowie strony.  Ale trochę mi to nie idzie.  Brak czasu. ..

Zobaczymy.  Póki co postanawiam, że na każde „udar? W takim młodym wieku?” będę spieszyć z informacją,  że 1/4 ofiar to osoby przed 40 rokiem życia.  Chciałabym,  żebyście wy też tak robili.

Ps

Rzadko wprost proszę o udostępnianie swoich tekstów w Social media.  Teraz tak będzie

Ten tekst jest dla mnie bardzo ważny.  Dlatgo będę się bardzo wdzięczna za każde przekazanie go kolejnym czytelnikom.

daj Kasi czekoladę, a będzie dziwnippp

 

 

 

12 myśli nt. „Udary w młodym wieku NIE SĄ rzadkie

 1. Pingback: Ad udaru wśród młodych ludzi – i przyrzekam,że uczynię wszystko…

 2. Wrocilam z 3 tyg.rehabilitacji szpitalnej i potwierdzam,ze jest duzo mlodych po udarze mozgu.Byli ludzie 30 letni i przed emerytura.Nas starych ok 40 %.

 3. Doskonały wpis… ja miałam udar po 40, dokładnie 43, ale też uważam, że to młodo. Dbałam o siebie, bo w rodzinie różne choroby wcześniej. A tu masz… wspierając mamę po drugim przeszczepie szpiku, pracowałam, za dużo było na mojej głowie, więc STRES… No i ćwiczyłam…, mocno … za mocno… to mnie odstresowywało i uraz. Ból karku, ogromny ból… zbagatelizowany. I po dwóch trach, poszło… Złożyło się to z mutacją protrombiny… Teraz walczę z urazem mózgu, uszkodzeniem go po udarze. Masakryczne bóle, które nie reagują na żadne leczenie. Renta… Chciałabym coś robić, pracować. Nie umiem sobie poradzić z tym… Jak to zrobić ? Gdzie pójść ? Nieporadność mnie ogarnęła… Jakbyś potrzebowała pomocy, to pisz, chętnie pomogę. Pozdrawiam serdecznie

 4. Udar !! Nie ma przedziału wiekowego Sama doznałam udaru w wieku 42 lat .Wysportowana Prowadzącą higieniczny tryb życia . Spotykam się z komentarzami typu taka młoda wysportowana i doznala Pani Udaru ? Tak. i właśnie to że prowadziłam zdrowy i sportowy tryb życia pozwoliło mi Dobrze wyjść z powikłań Poudarowych

 5. Udar może zaskoczyć każdego w każdym wieku , dlatego powinniśmy być czujni w swoim otoczeniu aby szybko zareagować!! Tylko Wtedy skutki Poudarowe są do pokonania No i przede wszystkim Powinniśmy dbać o profilaktykę Jeśli będziemy dbać o swój organizm tak jak o swoje samochody np. czyli diagnozować się regularnie Mamy naprawdę szansę na Dobre wyjście z udaru. Zachęcam do Profilaktyki od Dziś od zaraz !!

 6. ja miałam 32 , i pani neurolog sie nie poznała bo za młoda i wypisała mnie ze szpitala skeiowanie do poradni neuroligicznej dała, nastepnego dnia jak przjechałam juz ledwo ledwo to juz była zdenerowana.

 7. Witajcie.Ja dostałam udaru w wieku 35 lat z powodu rozwarstwienia tętnicy kręgowej .Dziś mija 15 miesiąc jak mam go za sobą. Dzięki szybkiej reakcji i rozpoznaniu przez swietną p.neurolog dziś jestem jeszcze na tym świecie.Dzieki temu iż oddział posiadał rehabilitację rozpoczęłam jo wcześnie a potem szybki wyjazd do szpitala rehabilitacyjnego.Po ciężkim wysilku który włożyłam jestem dziś sprawną osobą . Oczywiście nie ma tak że zapomniałam kompletnie nie da się mięśnie które ciogle przypomniają mi z każdym krokiem codziennie przy każdych czynnościach , nie malze jako ostrzeżenie Pamiętaj uważaj na siebie bo może znow Ci się to przytrafić.Walczylam i walczę nie poddaje się od miesiąca chodzę na Zumbę mimo iż nikt patrzoc na mnie nie powie że jestem udarowcem tak ja to czuję przy każdym ruchu ,każdy ruch ciała mięśni to dla mnie kolosalny wysiłek okazuje się że mam problemy z wykonywaniem rownoczesnie ruchów rąk i nóg że nie robię idealnie wszystkich skomplikowanych układów jak zdrowi ludzie ale staram się z moich największych sił i niepoddaje się. Trzymam za Was wszystkich kciuki. .Pozdrawiam

 8. Witam! Ja przeszłam udar dwa i pół roku temu w wieku 51 lat . Mieszkam w U K i tutaj miałam intensywna rehabilitacje tylko przez pół roku. Zaczęłam chodzić ale ręka ciagle nie działa . Z chodzeniem tez mam problemy . Psychicznie już trochę doszłam do siebie chociaż czasem mam jeszcze momenty złości i zwątpienia . Byłam wcześniej bardzo aktywna osoba . Dlatego chętnie dołączyłaby do jakiejś grupy aktywujące takie osoby . Może macie informacje o jakimś dobrym ośrodku rehabilitacyjnym w Polsce lub U K który ma dobre wyniki w wyciąganiu takich jak ja. Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie

  • hej:)

   nie znam takiego ośrodka, znam za to https://differentstrokes.co.uk
   Differeny strokes charity.

   To organizacja, która powstała, by pomagać młodszym udarowcom. bardzo sympatyczna! Myślę, że warto nich poczytać. Jednym z ich sposobów działania są niezwykłe grupy wsparcia na terenie UK,

   nie wiem skąd dokładnie jesteś, ale może warto zwrócić się do nich?:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.