Pompa baklofenowa – narzędzie walki ze spastycznością

spastycznosc, za: wikimedia commonsNiewiele osób słyszało o czymś takim jak pompa baklofenowa. A jest to jedna z terapii spastyczności. Moja ekspert z fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze (współpracuję z tą fundacją. Obecnie głównie uśmiechem, ale współpracuję, kiedy trzeba:)) mówi, że pompą baklofenową leczy się także osoby po udarze. Głównie za oceanem, ale być może nie tylko?

Już tłumaczę. Pompa baklofenowa to urządzenie, które podaje lekarstwo, baklofen, prosto do kręgosłpupa.

Mechanizm działania bakoflenu nie został dokładnie wyjaśniony. Polega on prawdopodobnie na zwiększaniu blokady bodźców wychodzących głównie z rdzenia kręgowego, co prowadzi do osłabienia ich przekaźnictwa. W rezultacie następuje zmniejszenie spastycznego napięcia mięśni.

(źródło: klik)

Pompę wszczepia się pod skórę brzucha, skąd uwalnia lekarstwo prosto do kanału kręgowego (to w nim jest kręgosłup) w odpowiednio dobranej dawce.

Dzięki temu skutecznie łagodzi objawy nawet bardzo mocnej spastyczności i to przy używaniu mniejszych dawek substancji czynnej. To z kolei sprawia, że zmniejszają się skutki uboczne korzystania z lekarstwa. Poza tym pompa baklofenowa przeważnie zmniejsza objawy spastyczności nawet wtedy, gdy lekarstwa doustne nie działają.

Czy to sposob idealny?

Niestety nie. Dlaczego? Ponieważ nie leczy ona przyczyny, tylko objawy. Z tego powodu niezbędne są regularne wizyty u lekarza, który dobiera dawkę leku, ‚serwisowanie’ (np. kontrola naładowania urządzenia), a nawet wymiana co około 7 lat.

Poza tym pompa działa na wszystkie mięśnie, nie tylko na spastyczne. Cóż, lekarstwa doustne też, więc za bardzo się między sobą nie różnią.

A dlaczego jest prawie idealny? I dla kogo?

Bo ocala resztki komfortu życia osób z naprawdę dużą spastycznością. Osobom (w tym dzieciom…) z dziecięcy porażeniem mózgowym, ludziom po wypadkach, udarach, ze stwardnieniem rozsianym…

Metoda jest już refundowana i stosowana w wielu miejscach w Polsce (tutaj lista -> lista miejsc gdzie wszczepia się pompę baklofenową).

Może i tak można pomóc udarowcom z naprawdę dużą spastyczność.

a tymczasem… zapraszam was na stronę fanpejdżą fundacji ‚zdrowie jest najważniejsze’, która głównie zajmuje się spastycznością.

PS

o spastyczności pisałam m.in.

[tutaj] – pierwsza notatka, ogólnie  o spastyczności,

[tutaj] – o całej stronie, niestety po angielsku, o leczeniu tej choroby,

[tutaj] – o bólu po udarze. Spastyczność teżgo, niestety, powoduje.

2 myśli nt. „Pompa baklofenowa – narzędzie walki ze spastycznością

  1. u mnie była taka myśl, żeby wspomóc się pompą już kilka lat temu, kiedy przestały na mnie działać tabletki. Niestety to nie doszło do skutku -miałam operację i wszczepiany DBS. Czy było to lepsze? Chyba nie. Czy jeszcze raz podjęłabym taką decyzję? Raczej też nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.