Embolizacja tętniaka mózgu

tętniak mózgu i jego embolizacja, Pisałam już o tym, czym jest tętniak mózgu i w jaki sposób może zapoczątkować on udar krwotoczny. Choć nazywa się go „bombą z opóźnionym zapłonem”, większość z tych bomb można rozbroić. Jednym ze sposobów zapobiegania wybuchowi jest

embolizacja tętniaka mózgu. 

zabieg (a nie operacja!) przeprowadzany jest neiinwazyjnie. Brzmi to dość śmiesznie, w końcu przeprowadza się go w MÓZGU, jednak tak jest, bo jest on bardziej podobny do zamykania PFO niż wycinania guzów mózgu.

Na czym to polega? Przypomina w sumie zabieg zamknięcia PFO czy angiografi, ponieważ embolizacja zaczyna się do wprowadznia specjalnej prowadnicy w naczynia krwionośne i, po dotarciu do problematycznego tętniaka, po prostu zabezpieczenie go przed pęknięciem poprzez wyłączenie go z obiegu krwi.  Używa się do tego malutkiego drucika, tzw. spirali embolizacyjnej.

brzmi strasznie, ale…

mózg człowiekawiele procedur medycznych przeprowadza się w taki sposób. Mi już np. zamykano przetrwały otwór owalny w sercu, do którego lekarze dostali się przez pachwinę. I wyszło:)

Taki znak naszych czasów. Cieszę się, że obecnie w wielu przypadkach nie trzeba usuwać fragmentu czaszki, żeby założyć na tętniaka klips wyłączający go z obiegu. To jest inna metoda, która jednak nie nadaje się do leczenia tętniaków nieoperacyjnych i jest po prostu inwazyjny.

Paradoksem embolizacji tętniaka mózgu, który może spowodować udar mózgu jest to, że powikłaniem po zabiegu jest…. udar mózgu lub inny ubytek nurologiczny. Ciekawe..

Niemniej, zabieg w przypadku najmniejszych tętniaków mózgu ryzyko jest naprawdę minimalne (mniej niż 1%), a wraz z wzrostem wielkości rośnie. Ale… posiadanie tętniaka, który może pęknąć w każdym momencie, niesie ze sobą większe ryzyko. Bo tętniak może pęknąć nawet od… wydmuchiwania nosa.

I wiecie, taki jeden procent ryzyka niesie w sumie każdy zabieg chirurgiczny.

PS

ja mam tętniaka tętnicy szyjnej w górnym jej odcinku (chyba C4).  to nie jest tętniak naczynia w mózgu, ale zbyt blisko jak na mój gust. Mógł być on nawet przyczyną moich udarów (niedokrwiennych jednak). Jedną z kilku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.