czary-pomiary

groch i fasolagwarantuję wam, że po jakimś czasie – dwóch dniach, tygodniu, miesiącu, może roku – każde ćwiczenie, jeśli nie będzie zmieniane, znudzi cię tak, że długo na myśl o nim będziesz mieć odruch wymiotny lub będziesz jęczeć tak, że usłyszą cię na drugim końcu miasta.

Z mojego doświadczenia wynika jedno – tak jeśli robi się to ćwiczenie samemu, nie z rehabilitantem, trzeba zastąpić je czym innym. Jak ćwiczenie nudzi, robi się je mniej dokładniej, ale jakoś bardziej męczy.

Niektórych rzeczy jednak nie powinno się rzucać, bo dalej są skuteczne. I o teraz?

Moja recepta jest bardzo prosta – (bardziej lub mniej) monitorować postępy. 

Szybciej!

Dalej!

Więcej!

Dokładniej!

Itd.

IMG_20150530_123457Działa na wszystko, naprawdę. Od fasolek, przez kolorowanki, granie na pianinie, gry logiczne, po chodzenie z gumami i rolki. Na wszystko. fasolki rzuciłabym w kąt po dwóch dniach od wyjścia ze szpitala, ale od czasu do czasu liczę, ile udaje mi się ich wyciągnąć. Może teraz nie widzę spektakularnych skoków jakościowych, ale widzę, kiedy jest gorzej – wtedy to motywuje mnie o pracy nad ponowną poprawą. Albo do walki o jeszcze jedną fasolkę.

Jeśli koło kolorowanki piszę daty, widzę, że z miesiąca na miesiąc koloruję coraz lepiej.

Również dzięki mojemu endomondo (taka aplikacja do mierzenia aktywności sportowych) naprawdę się staram, żeby z miesiąca na miesiąc było coraz lepiej – albo mieć więcej km zrobionych, albo więcej kcal spalonych, albo dłuższy dystans przebiegnięty za jednym razem… To niesamowite, jak to poprawi dodać energii – dla mnie moje endomondo jest sparing-partenerm.

Przydatne, zwłaszcza kiedy postępy są subtelne.

W ten sposób, można rywalizować samemu ze sobą;) jeśli pamięta się, że jesteśmy udarowcami, nie wyczynowymi sportowcami, to może być duża pomoc:)

PS/

jeśli masz pod opieką swojego udarowca, spróbuj sobie zapisywać, jak mu idzie. Może ‚jejku, dwa miesiące temu, nawet nie chwytałaś łyżki, dziś zamieszałaś herbatę’ akurat zdziała cuda:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.